Kontakta oss

Expedition

Korsängsgatan 12, hus B.

0171 - 62 54 04
0171 - 370 68 (fax)

Ordinarie öppettider: Måndag-torsdag klockan 07.30-16.00, fredag klockan 07.30-14.00.
Lunchstängt alla dagar klockan 12.00-12.45. 
Dag före röd dag och dag före afton, stänger expeditionen klockan 12.00.

Postadress: Komvux, Box 921, 745 25 Enköping

Gemensamma e-postadresser


Anmäla frånvaro, sjukanmälan: franvaro.komvux@enkoping.se

Fråga om CSN: csn.komvux@enkoping.se

Fråga om studieintyg, betyg med mera: expedition.komvux@enkoping.se

Fråga studie- och yrkesvägledare: syv.komvux@enkoping.se

 

Skolledning vuxenutbildningen

Verksamhetschef vuxenutbildningen Viveca Ehrning
viveca.ehrning@enkoping.se
0171-62 50 13

Rektor Komvux Ulrika Rongelid
ulrika.rongelid@enkoping.se
0171-62 54 03
 

Administration

Assistent Nettan Mäkisalo
csn.komvux@enkoping.se
0171-62 54 44

Ekonom/administratör Kerstin Johansson
kerstin.johansson@enkoping.se
0171-62 65 41

Informatör Nina Ahlström
nina.ahlstrom@enkoping.se
0171- 62 53 44

Nämndsekreterare Inger Ericsson
inger.ericsson@enkoping.se
0171-62 50 32

Receptionist Susanne Eriksson
expedition.komvux@enkoping.se
0171-62 54 04

Vaktmästare Timo Saukkila
timo.saukkila@enkoping.se
0171-62 53 09

Studie- och yrkesvägledare

Studie- och yrkesvägledarna har en gemensam e-postadress: syv.komvux@enkoping.se och ett gemensamt telefonnummer 0171-62 72 50 som är öppet under studievägledarnas telefontider.

Studie- och yrkesvägledare Ann-Charlotte Sellin, Petra Palm och Ulrika Thilén

Kontaktvägar till studie- och yrkesvägledare

 

Lärare på Sfi

Anita Varga, anita.varga@enkoping.se

Anna-Karin Ahlberg, anna-karin.ahlberg@enkoping.se

Annica Trollberg, annica.trollberg@enkoping.se

Håkan Elfström, hakan.elfstrom@enkoping.se

Jenny Wibrell, jenny.wibrell@enkoping.se

Johan Lövgren, johan.lovgren@enkoping.se

Kristina Hedenberg, kristina.hedenberg@enkoping.se

Laila Hellsten, laila.hellsten@enkoping.se

Peter Ängsback, peter.angsback@enkoping.se 

Johanna Lann, johanna.lann@enkoping.se

Charlotta Söderberg, charlotta.soderberg@enkoping.se

Ulrika Lundqvist, ulrika@lundqvist.enkoping.se

Christina Pettersson, christina.pettersson@enkoping.se


Tjänstlediga lärare:
Maria Christensen, maria.christensen@enkoping.se

 

Lärare på grundläggande och gymnasiala kurser

Dan Viberg, dan.viberg@enkoping.se

Daniel Hammarstedt, daniel.hammarstedt@enkoping.se

Helena Berglinn, helena.berglinn@enkoping.se

Inger Persson, inger.persson@enkoping.se

Irja Munkhammar, irja.munkhammar@enkoping.se

Jan-Olov Karlsson, jan-olov.karlsson@enkoping.se

Maria Lindgren, maria.lindgren.a@enkoping.se

Marie Hedenskog, marie.hedenskog@enkoping.se

Per-Arne Nygren, per-arne.nygren@enkoping.se

Päivikki Kahakorpi, paivikki.kahakorpi@enkoping.se

Åsa Widmark, asa.widmark@enkoping.se 

Karin Levemyr, karin.levemyr@enkoping.se

 

Lärare på Lärvux

Ann Frederiksen, ann.frederiksen@enkoping.se

Dan Viberg, dan.viberg@enkoping.se

Speciallärare

Dan Viberg, dan.viberg@enkoping.se

Frånvaro - sjukanmälan

0171-62 54 04
franvaro.komvux@enkoping.se

Anmäl varje dag som du inte kan komma till skolan. Kontakta receptionen på Komvux och meddela att du är sjuk. Detta gör du antingen via e-post eller via telefon. Hör av dig direkt på morgonen, senast klockan 9.00.

Lämna ett meddelande på telefonsvararen om vi inte kan svara. Vi lyssnar av telefonsvararen varje timme.

Tänk på att höra av dig varje dag som du är sjuk och var tydlig med att säga ditt namn och ditt personnummer.

Om du är sjuk längre än 7 kalenderdagar måste du besöka läkare för att bli sjukskriven. Då ska du se till att du får en riktig sjukskrivning och inte bara ett intyg från en läkare.

Ordinarie öppettider receptionen: Måndag-torsdag klockan 07.30-16.00, fredag klockan 07.30-14.00.
Lunchstängt alla dagar klockan 12.00-12.45.

Lämna klagomål eller synpunkt

Nu kan du tala om vad du tycker om Enköpings kommun, utbildningsförvaltningen och Komvux. Har du klagomål på något? Har du åsikter om hur vi kan arbeta annorlunda? Eller vill du lämna en synpunkt - stor som liten. Dina åsikter hjälper oss att bli bättre - varje dag!

Lämna klagomål eller synpunkter på kommunens webbplats 

Överklaga ett beslut

Skolväsendets överklagandenämnd är en oberoende, domstolsliknande myndighet dit du som elev kan överklaga vissa beslut. På Överklagandenämndens webbplats kan du läsa om vilka beslut iinom vuxenutbildningen som kan överklagas.

Överklagandenämndens webbplats

Kontakt

Adress: Korsängsgatan 12, 749 49 Enköping
Telefon: 0171-62 54 04
E-post: expedition.komvux@enkoping.se

Följ oss

Facebook Komvux